Washington 17. júla (TASR) - Prezidenti USA a Ruskej federácie dnes telefonicky hovorili o nových sankciách uvalených na Moskvu v súvislosti s dianím na Ukrajine. Informovali o tom tlačové agentúry DPA a Reuters.
Barack Obama a Vladimir Putin zrejme hovorili už v čase, keď boli známe prvé informácie o leteckom nešťastí na východe Ukrajiny. Nie je však jasné, či sa telefón uskutočnil až na základe nich.
Hovorca Bieleho domu Josh Earnest informoval, že k telefonátu došlo z iniciatívy ruskej strany.
Najvyšší americký predstaviteľ dostal všetky dostupné informácie o leteckej tragédii a požiadal svoj tím, aby ho priebežne informoval o ďalšom vývoji v prípade.
USA uvalili na Rusko nové sankcie kvôli ukrajinskej kríze
Spojené štáty v stredu uvalili na ruskú ekonomiku dosiaľ najrozsiahlejšie sankcie, ktoré sa týkajú spoločností a bánk ako Gazprombank či Rosneft, ale aj ďalších popredných energetických a zbrojárskych podnikov. Informovala o tom agentúra Reuters.
Washington konštantne zvyšuje svoje finančné sankcie voči Moskve pre jej zasahovanie do vnútroštátnych záležitostí susednej Ukrajiny. Podľa americkej vlády pokračuje Kremeľ v "provokačnom" konaní.
Nemenovaný vysoko postavený činiteľ administratívy prezidenta Baracka Obamu potvrdil, že sankcie sú navrhnuté tak, aby sa predišlo negatívnemu vplyvu na globálnu ekonomiku.
Šéf Oválnej pracovne označil nové postihy voči Rusku za "závažné a cielené", pričom uviedol, že Moskva zlyhala pri deeskalácii násilia na východnej Ukrajine, dopĺňa agentúra AP.
Na rozšírení sankcií voči Rusku sa v stredu dohodli aj lídri Európskej únie s cieľom potrestať spoločnosti, ktoré podľa nich pomáhajú podkopávať ukrajinskú suverenitu. Svoj zoznam spoločností a jednotlivých osôb, na ktoré sa opatrenia budú vzťahovať, zverejní únia koncom mesiaca.
Putin: Nové sankcie privedú rusko-americké vzťahy do slepej uličky
Sankcie, ktoré Spojené štáty uvalili voči Moskve, privedú americko-ruské vzťahy do "slepej uličky", varoval v stredu ruský prezident Vladimir Putin počas svojej návštevy Brazílie. Zároveň dodal, že na posúdenie ich plného rozsahu sa musí ešte oboznámiť s detailmi, informovala dnes agentúra Reuters.
Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Rosnefť Igora Sečina sú americké sankcie voči tomuto ruskému štátnemu energetickému podniku ilegálne, pretože nemajú s ukrajinskou krízou nič do činenia. Sečin ďalej uviedol, že sankcie poškodia akcionárov amerických firiem a bánk, ktoré spolupracujú s Rosnefťom.
"Rozhodnutie zahrnúť Rosnefť na sankčný zoznam je neoprávnené, subjektívne a protizákonné," povedal Sečin po stretnutí s Putinom v Brazílii. Sečin je členom delegácie podnikateľských lídrov, ktorí prezidenta sprevádzajú na summite hospodárskeho zoskupenia BRICS. "Ide o snahu zhoršiť ekonomickú situáciu našich občanov," dodal Sečin na adresu sankcií, ktoré odstavili dotknuté ruské podniky od amerického finančného systému.
Sankcie, publikované na webovej stránke amerického ministerstva financií, sa zatiaľ netýkajú Gazpromu, najväčšej ruskej plynárenskej spoločnosti, ktorá energeticky zásobuje väčšinu Európy.
Ruskí poslanci navrhli odstúpenie od dohody START
V reakcii na rozšírenie amerických sankcií proti Rusku navrhli poslanci dolnej komory ruského parlamentu, aby Moskva jednostranne vypovedala rusko-americkú Dohodu o znížení počtu strategických zbraní (Nový START) a zrušila povolenie využívať ruské územie na zásobovanie jednotiek NATO v Afganistane. Informovala o tom agentúra ITAR-TASS.
"Je nevyhnutné rokovať s Američanmi len z pozície sily. Mali by sme prehodnotiť dohodu Nový START a prehodnotiť otázky dvojstranných vzťahov, ktoré sú pre Američanov najcitlivejšie," uviedol pre ITAR-TASS predseda zahraničného výboru Štátnej dumy Leonid Kalašnikov.
"Ukrajina je len jedným článkom reťazca protiruskej politiky Spojených štátov. Sankcie by prišli, aj keby sme pozdĺž ukrajinsko-ruských hraníc postavili múr," domnieva sa Kalašnikov.
Zmluva Nový START, ktorá vstúpila do platnosti vo februári 2011, zaväzuje Rusko a USA k zníženiu počtu strategických jadrových hlavíc zo súčasného limitu 2200 na 1550. Počíta tiež s obnovením monitorovacieho a kontrolného systému, zakotvenom v predošlej zmluve START, ktorej účinnosť vypršala koncom roku 2009.
Ruské MZV: Americké sankcie sú primitívny pokus pomstiť sa za krízu na Ukrajine
Rusko dnes odsúdilo nové sankcie Spojených štátov ako primitívny pokus pomstiť sa Moskve za krízu na Ukrajine. Zároveň obvinilo Washington, že vydiera Európsku úniu, aby odsúhlasila ďalšie sankcie, napísala agentúra Reuters.
"Považujeme nové americké sankcie proti Rusku za primitívny pokus pomstiť sa za skutočnosť, že vývoj udalostí na Ukrajine nezodpovedá scenáru Washingtonu," uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničných vecí.
Podľa ministerstva sa Washington snaží za konflikt na Ukrajine zvaliť vinu na Moskvu a tým, že odmieta vyvinúť dostatočný nátlak na Kyjev, aby zastavil vojenské operácie zamerané na ukončenie povstania na východe Ukrajiny, podporuje krviprelievanie.
"Je všeobecne známe, že sankcie sú dvojsečná zbraň," uvádza sa ďalej vo vyhlásení rezortu ruskej diplomacie, ktorý si vyhradzuje právo uvaliť na Spojené štáty odvetné sankcie.
V samostatnom vyhlásení sa ruské ministerstvo zahraničných vecí venovalo aj sankciám EÚ, ktoré nemajú byť až také ďalekosiahle, pričom v kritike spoločenstva 28 európskych štátov nepoužilo až také tvrdé slová.
"Sme sklamaní, že Európska únia v rozpore s vlastnými záujmami podľahla vydieraniu americkej vlády a vydala sa na cestu sankcií," píše sa v tomto vyhlásení.
Ruský premiér Dmitrij Medvedev označil dnes najnovšie sankcie Západu za zlé a uviedol, že takéto opatrenie nikoho nepoloží na kolená. Medvedev na zasadaní vlády povedal, že kroky Spojených štátov a EÚ Ukrajine nepomôžu a v Rusku len vyvolajú protiamerické nálady, pričom dodal, že Moskva bude teraz musieť venovať väčšiu pozornosť výdavkom na obranu.
D. ROGOZIN: Rozšírenie sankcií voči Rusku je nelegálne
Nové rozšírenie sankcií USA na ďalšie ruské firmy za postup Moskvy voči Ukrajine a jej podiel na kríze v susednej krajine, sú nelegálne. Vyhlásil to dnes podpredseda ruskej vlády Dmitrij Rogozin, ktorého cituje agentúra Reuters.
Podľa neho sankcie uvalené na ruské zbrojárske firmy prinášajú neférovú konkurenčnú výhodu americkým firmám.
Generálny riaditeľ druhej najväčšej ruskej banky VTB Andrej Kostin tiež označil nové sankcie za neprimerané a varoval, že môžu mať ničivé dôsledky pre celý svetový finančný systém.
"Pravdaže sú tieto sankcie neprimerané a pravdaže, nezodpovedajú podstate alebo právnym normám súčasných medzinárodných vzťahov, zvlášť na poli finančníctva a bankovníctva," povedal Kostin pre agentúru Itar-Tass.
"Som presvedčený, že ak nepodnikneme kroky, aby sme zastavili takéto jednostranné činy, môžeme sa stať svedkami devastujúcich následkov pre globálny finančný systém," dodal.
Ruský akciový index MICEX dnes v reakcii na nové kolo sankcií klesá a spolu s ním aj akcie veľkých firiem, napríklad najväčšieho producenta ropy Rosnefť, či ďalších energetických, finančných a zbrojárskych spoločností.
Presnejšie, ruský index MICEX sa dnes do 8.37 SELČ znížil o 2 % na 1444,6 bodu a index RTS klesol o 3,2 % na 1306,9 bodu.
Hodnota akcií spoločnosti Rosnefť sa znížila o 4 %, ale krátko po otvorení burzy sa nakrátko prepadla až o 6 %. Kurz rubľa oproti doláru zatiaľ klesol o 1 %.
0